Faglig påfyll i København i solnedgang. Foto: Camilla Nygård Romsaas.
Marie Engeseth Felde
Hadeland videregående skole sendte tre av sine lærere innefor fagene norsk, samfunnskunnskap og religion på NordUng-konferanse ved Københavns universitet 31. januar.
Spennende aktører
Camilla, Ingrid og Marie på konferanse i København.
Marie Engeseth Felde
Her fikk lærerne våre høre spennende og aktuelle foredrag som ”Demokrati og idioti” av Sofia Näsström som er professor i statsvitenskap ved Uppsala Universitet, samt en forelesning om nordisk undervisningspraksis av Astrid Roe som er seniorforsker ved institutt for lærerutdanning og skoleforskning ved Universitetet i Oslo.
Lærerne deltok også på ulike workshops med ulik tematikk, hvor det ble tid til erfaringsutveksling med faglærere fra andre nordiske land.
Visjonsarbeid
Marie, Ingrid og Camilla fikk også oppleve nordisk fellessang og korsang fra elever ved Aurehøj Gymnasium. Ungdommer fra alle de nordiske landene var også samlet, og kom med fremlegg om deres ønsker og visjoner for et tettere nordisk samarbeid.
Til slutt fikk deltagerne på konferansen delta på stand-up med det nordiske som tematikk, fremført av programleder Hassan Preisler fra podcasten ”Norsken Svensken og Dansken”.
Nordisk innhold
Inspirasjon fra konferansen tas med tilbake til resten av kollegiet på HVS, hvor flere lærere deltar i prosjektet NordUng for skoleåret 2024/2025.
Det er også planer om å forlenge utviklingsarbeidet til å gjelde skoleåret 2025/2026. Målet for prosjektet er å få mer nordisk innhold inn i fag som norsk, samfunnskunnskap, historie og religion. Det nordiske samarbeidet vokser derfor videre frem som en viktig grunnverdi i den tiden vi lever i i dag.